در صورت داشتن سوال يا بروز مشکل در سايت با ما تماس بگيريد 09304293050

اسلايد شو

جستجو

تبليغات

محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما

موضوعات

کتابهای زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی
زبان آلمانی
آموزش آی تی
ترفند
دانلود نرم افزار
موبایل
بازی
فناوری - IT
فیلمهای آموزشی
انیمیشن-کارتون
همراه اول-ایرانسل
کتابخانه مجازی آنلاین
مقاطع تحصیلی
خدمات سایت

قالب وبلاگ

محل تبلیغات شما اینجاست

محل تبليغات شما
کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

راهنمای عکاسی با گوشی‌های هوشمند

NEW DESIGN IPHONE 5 آموزش استفاده از نقشه گوگل در iOS 6

 

قانون یک‌سوم چیست و از کجا آمده است؟ این قانون در واقع نسخه ساده شده مستطیل‌های طلایی است که نسبت طلایی نامیده می‌شوند. اگر نخواهیم خیلی فنی توضیح دهیم، باید بگوییم نسبت طلایی جایی است که نسبت مجموع اندازه‌ها به کمیت بزرگ‌تر (a) با نسبت کمیت بزرگ‌تر به نمونه کوچک‌تر برابر است. (a:b) حالا این کمیت‌ها و نسبت‌ها با عکس چه می‌کنند؟ وقتی یک کادر مستطیلی با نسبت طلایی می‌سازید، در واقع یک سوم آن را در نظر گرفته‌اید که در اصل یک سوم کادر نیست.

چرا باید از این نسبت طلایی استفاده کرد؟ مردم همیشه به دنبال یافتن موقعیت و کادربندی‌ای هستند که باعث زیبا شدن عکس‌هایشان شود و نسبت طلایی این امکان را به آنها می‌دهد.

با پرسپکتیو به عکس عمق ببخشید

عکس دو بعد بیشتر ندارد. پس چطور می‌توان عکس‌هایی گرفت که عمق را نشان دهند؟ چون عکس همیشه دوبعدی بوده و خواهد بود، ما باید از وسیله و روش‌هایی استفاده کنیم که به آن عمق و بُعد ببخشد. وقتی صحبت از پرسپکتیو به میان می‌آید منظور تصویری است که پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه دارد. سه مکانی که در سطح عکس کاملا مشخص هستند. این بخش‌ها همیشه در عکس ثابت هستند البته زمانی وجود دارند که از آنها در عکس استفاده کنید.

پرسپکتیو زمانی است که شما یک بخش از عکس را در قسمتی از زمینه سوژه اصلی قرار دهید و از دو بخش دیگر به عنوان کمک کننده به بیشتر دیده شدن سوژه اصلی بهره بگیرید.

با این ترفند باید نگاه بیننده را از یک نقطه به نقطه بعدی - گاهی در یک ردیف و خط و گاهی در اطراف سوژه – بکشانید.

وقتی از خطوط عکاسی می‌کنید به خاطر داشته باشیدخط‌های موازی باید موازی باقی بمانند یا با نقاط همگرا محو شوند. این کار باعث می‌شود تا نگاه بیننده به صورت خطی از موضوعی که در جلوی عکس قرار دارد تا به پشت و پس زمینه عکس هدایت شود.

خطوط هدایت کننده خطوطی در عکس هستند که مسیر یا خطی را مشخص می‌کنند، همانند ردیفی از درختان یا دستی که به موضوعی اشاره می‌کند. ما همچنین گرایش به تعقیب کردن نگاه سوژه داریم تا ببینیم سوژه به کجا نگاه می‌کند. این روش نیز نوعی خط هدایت کننده به شمار می‌رود.

کادربندی

عکاسی هنر کادربندی دنیا و ثبت یک لحظه خاص در خاطره است. اما آیا ما اصول کادربندی درست را می‌دانیم؟ همان قدر که به سوژه‌های داخل عکس توجه می‌کنیم باید به کادر اطراف آن نیز توجه داشته باشیم. کادر را می‌توان در دو حالت تنظیم کرد: عمودی (پرتره) و افقی (منظره). طرز قرارگیری کادر روی خطوط موجود در عکس تاکید و تاثیر بسیاری دارد. در کادربندی عمودی عکس، بیشترین تاکید روی خطوط عمودی است. کادر افقی نیز روی خطوط افقی تاکید دارد.

برای اینکه بدانید بهترین حالت برای کادربندی یک سوژه چیست، در هر دو حالت افقی و عمودی از آن عکس بگیرید و با مقایسه آنها می‌توانید به راحتی زیباترین گزینه را انتخاب کنید. دوربین گوشی هوشمند موبایل گزینه‌ای به نام نسبت تصویر دارد که از قبل اندازه کادر را برای عکس تنظیم می‌کند. اما باید میان نسبت تصویرهای 2:3، 16:9 و 4:3  و حتی 1:1 یکی را انتخاب کنید. نسبت تصویر در عکس بسیار مهم است زیرا روی تنظیم و ترکیب بندی عکس شما تاثیر بسیاری دارد. نسبت تصویر تعیین می‌کند چقدر کادر و چقدر فضا برای کنار گذاشتن دارید. به طور مثال، قانون یک‌سوم  در نسبت تصویر 16:9 با قانون یک سوم در نسبت تصویر 1:1 بسیار با هم فرق دارند.

نمی‌توان گفت چه نسبت تصویری بهتر از دیگری است. سوژه‌ها و مناظر مختلف، نسبت تصویرهای متفاوتی نیز می‌طلبند. به طور مثال، کادر 1:1 برای عکاسی پرتره مناسب است در حالیکه ثبت پرتره با نسبت تصویر 16:9 نتیجه خیلی خوبی ندارد. شاید دوست داشته باشید کادر خود را به شکل مستطیل ببندید. همه این موارد را با تمرین بسیار متوجه خواهید شد. هر چه عکس‌های بیشتری در نسبت تصویرها و کادرهای متفاوت بگیرید، بهترین انتخاب‌ها را خواهید آموخت.

به غیر از موردی که با اسمارت‌فونی عکاسی می‌کنید که زوم نوری دارد، هرگز از زوم دیجیتال دوربین خود استفاده نکنید. این بزرگ‌نمایی به هیچ عنوان به شما کمک نمی‌کند. زوم دیجیتال برخلاف زوم نوری، عکس را کراپ می‌کند و جلو می‌آورد و این باعث کم شدن وضوح تصویر می‌شود. زوم دیجیتال دوربین موبایل‌ها همیشه باعث پایین آمدن کیفیت عکس می‌شود.

به سوژه نزدیک شوید

بیشتر دوربین‌های گوشی‌های موبایل لنزهای واید با طول 20 میلی‌متر دارند. به این معنا که شما زاویه گسترده‌تری برای عکاسی دارید. البته این مساله فقط در عکاسی از منظره مناسب است و در عکاسی پرتره باعث خراب شدن چهره می‌شود. البته اگر دوست دارید باریک‌تر دیده شوید لنز واید این کار را برایتان آسان می‌کند، البته اگر از بالا به به پایین عکاسی کنید. اما اگر تمایل دارید عکس‌های طبیعی و نرمال داشته باشید، بهتر است به سوژه نزدیک شوید. پرسپکتیو نزدیک باعث می‌شود تا کمتر اشکالات لنز واید در چهره هویدا شود.

درک کردن قانون سه‌گانه

دوربین برخی از گوشی‌های تلفن همراه فقط در حالت خودکار عکاسی می‌کنند اما برخی از آنها به کاربر امکان تنظیم میزان نوردهی، سرعت شاتر و حساسیت نوری (ISO) را نیز می‌دهند. لازم نیست همیشه این موارد را تنظیم کنید اما تنظیم این سه ویژگی که مثلت نوردهی نامیده می‌شوند، یکی از کلیدهای موفقیت در عکاسی است.

تنظیم دیافراگم

تنظیم دیافراگم دوربین به این معنا است که تا چه اندازه دهانه لنز باز شود. هر  چه شماره f لنز کوچک‌تر باشد (مثلا f/2) لنز بیشتر باز می‌شود و نور بیشتری وارد می‌شود. عدد بزرگ تر  f همچون f/8 نشان دهنده کمتر باز شدن لنز است و در نتیجه نور کمتری نیز وارد آن می‌شود.

میزان نوردهی همچنین تعیین کننده عمق دید نیز هست.به این معنا که مشخص می‌کند تا چه فاصله‌ای منظره موردنظر شما واضح و شفاف باقی می‌ماند. هرچه اندازه f لنز کوچک‌تر باشد، پشت زمینه عکس تارتر خواهد بود. اما اگر این عدد بزرگ باشد، پس زمینه عکس نیز در دایره فوکوس جای می‌گیرند. از آنجا که دوربین گوشی‌های موبایل حسگرهای کوچکی دارند، دیافراگم بزرگ‌تر خیلی باعث تار شدن پس زمینه نمی‌شود.

محدودیت‌ها را قبول کنید

لازم نیست همیشه درگیر این مساله باشید که دوربین گوشی‌های موبایل تنظیمات بسیار محدودی دارند و همچون دوربین عکاسی دیجیتال قابلیت تنظیم نوردهی یا حساسیت نوری را ندارد. دوربین موبایل نیز مزیت‌های خودش را دارد. دوربین موبایل همیشه همراه کاربر است و به واسطه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موجود خیلی آسان‌تر می‌توان عکس‌های آن را ویرایش کرد. فقط کافی است نرم‌افزارهای عکاسی را روی گوشی خود دانلود و نصب کنید.

سرعت شاتر

همان طور که تنظیم دیافراگم مشخص می‌کند لنز تا چه اندازه باید باز بشود، سرعت شاتر نیز تعیین می‌کند لنز تا چه زمانی باز بماند تا عکس دلخواه ثبت شود. سرعت شاتر در دوربین با عدد کسری نمایش داده می‌شود. به طور مثال، تنظیم سرعت شاتر روی عدد 1/50 یعنی شاتر به اندازه پنجاهم یک ثانیه پشت سر هم باز خواهد ماند. یا مثلا عدد 1/25 یعنی لنز به مدت بیست و پنجم ثانیه باز است.

حساسیت نوری (ISO)

در دوربین‌های دیجیتال، ISO به معنای حساسیت لنز دوربین به نور است. هر چه میزان ISO بالاتر باشد، نور بیشتری در عکس ثبت خواهد شد و برای آن نیز باید شاتر در سرعت‌های بالا تنظیم شود. به این مفهوم که در محیط‌های کم نور می‌توان حساسیت نوری را در بالاترین حد و سرعت شاتر را زیاد کرد تا عکس‌ها بدون نویز و تارشدگی ثبت شوند.

البته باید بدانید هر چه ISO در عدد بالاتری تنظیم شود، نویز عکس نیز به مراتب بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که عکس‌هایی که در محیط‌های تاریک و کم نور گرفته می‌شوند همیشه بی کیفیت هستند. عدد کوچک‌تر دیافراگم به این معنا است که لنز عریض‌تر باز می‌شود و می‌توانید با سرعت شاتر بالاتری عکاسی کنید. در این حالت نیازی به سه پایه نیست و خیلی سریع می‌توانید از منظره موردنظر عکاسی کنید. همچنین عمق دید سطحی‌تری هم خواهید داشت و پس زمینه سوژه تارتر دیده خواهد شد.

برای اینکه پس زمینه عکس نیز واضح باقی بماند، باید با دیافراگم بزرگ‌تر عکاسی کنید که باعث می‌شود لنز کمتر باز شود و نور کمتری وارد شود. در این حالت باید سرعت شاتر نیز کمتر باشد. اگر لنز زمان طولانی‌تر باز باشد، کوچک‌ترین حرکت در کادر باعث تار شدن آن می‌شود.

برای اینکه پس زمینه عکس واضح باقی بماند و سرعت شاتر نیز بالا باشد، می‌توانید میزان ISO دوربین را افزایش دهید تا حساسیت دوربین به نور بیشتر شود. اما اگر این میزان خیلی زیاد باشد، نویزهای عکس هم بیشتر خواهند شد.

گردآوري و تنظيم: www.majazionline.ir

کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

اين مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد
291 سه شنبه 19 شهريور 1392 majazionline نظرات () موضوع(آموزش موبایل)

مطالب مرتبط

آموزش چهار مورد شگفت انگیز در موبایل شما
آموزش قطع خودکار اینترنت موقع خاموش شدن صفحه نمایش در گوشی
آموزش تصویری استفاده از حسگر اثر انگشت موبایل برای ورود به حساب های کاربری
آموزش باز کردن قفل کامپیوتر شما با گوشی
آموزش خرید گوشی های هوشمند
آموزش تصویری گوشی اندرویدی خود را مثل برق پرسرعت کنید
آموزش برطرف کردن مشکل بالا نیامدن گوشی یا تبلت‌تان
آموزش باز کردن PIN code فراموش شده تلفن همراه خود
آموزش پیدا کردن گوشی حتی در حالت سایلنت
آموزش تشخیص اصل یا تقلبی بودن تلفن همراه
آموزش ترفندهای گوشی Galaxy S6
آموزش رهایی از تبلیغات آزاردهنده BlinkFeed در گوشی اچ‌تی‌سی
آموزش روشن کردن صفحه گوشی اندرویدی با حرکت دست
آموزش برطرف کردن مشکل صفحه لمسی گوشی هوشمند یا تبلت شما
آموزش فعال کردن گزینه‌ مخفی گلکسی اس ۶ و نوت ۴ در حالت Adaptive Display
آموزش تصویری افزایش کیفیت نمایش بازی‌ها در ال‌جی G4
آموزش چگونه گوشی آب خورده را مجددا راه‌اندازی کنیم؟
آموزش 4 توصیه‌ مهم برای حفظ امنیت گوشی موبایل
آموزش تصویری هذایت گوشی شما توسط کامپیوتر
آموزش برطرف کردن ۵ مشکل در گلکسی اس ۶
آموزش تشخیص گوشی اصل با تقلبی
آموزش تصویری استفاده کامل از همه قابلیت های گلکسی اس ۶
آموزش وارد کردن گروهی شماره تلفن ها در گوشی
آموزش 7 ویژگی جالب در گلکسی S6
آموزش افزایش سرعت گوشی شما
آموزش ویژگی های جذاب دوربین گوشی گلکسی اس Samsung Galaxy S6
آموزش 10 ویژگی خوب و کاربردی در گوشی گلکسی S6 سامسونگSamsung Galaxy S6
آموزش تصویری پیدا کردن گوشی های اکسپریا بعد از سرقت و یا گم کردن در هر کجا
آموزش دایورت نشدن SMS به گوشی شما
آموزش تصویری وصل کردن فلش مموری به طور مستقیم به گوشی
آموزش گوشی گم شده خود را پیدا کنید!!!
آموزش بالا بردن سرعت تایپ در گوشیهای لمسی
آموزش بازیابی حافظه موقت در گوشی های سامسونگ
آموزش باز کردن قفل گوشی های سامسونگ
آموزش بلاک کردن شماره در گوشی ال‌جی G3
آموزش تنظیمات اتصال به شبکه نسل ۴ موبایل
آموزش 7 راه برای دو برابر کردن عمر باتری در گوشی‌های گلکسی
آموزش سامسونگ گلکسی نوت 4 به صورت یک دستی استفاده کنید!!!
آموزش نصب کیبورد اندروید 5 روی گوشی
آموزش ردیابی گوشی مفقود شده با خط همراه اول
رایج‌ترین سوالات درباره 3G (ایرانسل-همراه اول)
آموزش تصویری نحوه پیدا کردن آدرس IP تلفن هوشمند
آموزش چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟
آموزش تبدیل اسمارت فون به موس یا کیبورد
آموزش نحوه راه‌اندازی 3G در تلفن همراه
آموزش چگونه اسمارت فون خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانیم؟ (اندروید، ios، ویندوز فون)
آموزش 7 توصیه برای مقابله با بدافزارهای موبایل
آموزش چگونه در ال‌جی G3 دو پنجره در صفحه نمایش ایجاد کنیم؟
آموزش 10 راه مفید برای کاهش مصرف باتری در Galaxy S5
آموزش نکاتی که برای شارژ سریع‌تر گوشی و تبلت باید بدانیم

صفحات سايت

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]
[Blog_Page]

آخرين مطالب ارسالي

-براي پاسخ سريع لطفا با شماره 09304293050 تماس بگيريد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
قوانين بخش نظرات
1 - نظرات اسپم و تبليغاتي تاييد نخواهد شد.
2 - فقط نظراتي که جنبه عمومي داشته باشند تاييد و منتشر مي شوند.
3 - نظرات فينگليش تاييد نخواهند شد.
4 - هرگونه درخواست و يا حل مشکلات فقط در انجمن امکان پذير است.
5 - لطفا انتقادات و پيشنهادات و همچنين درخواست هاي خود را از بخش هاي تماس با ما و درخواستي ها ارسال نماييد.

تبليغات

محل تبليغات شما

اطلاعات کاربري

نام کاربری :
رمز عبور :

مطالب پربازديد

مطالب تصادفي

محل تبليغات شما
محل تبليغات شما
محل تبليغات شما
محل تبليغات شما
محل تبليغات شما
محل تبليغات شما

مجوزهاي سايت

logo-samandehi

آمار سايت

کل مطالب : 7340
کل نظرات : 1205
افراد آنلاين : 16
تعداد اعضا : 7418
بازديد کل سايت : 14,676,916

چت باکس

[My_Chat_Box]