در صورت داشتن سوال يا بروز مشکل در سايت با ما تماس بگيريد 09304293050
کتاب انگلیسی مجازی آنلاین

جستجو

کتابهاي انگليسي

نمونه سوال و کتابهای معلم جواب ورک بوک کانون زبان دانلود کتابهای فامیلی اند فرندز محل تبليغات شما محل تبليغات شما منابع آموزشی کتابهای اسپیک نو محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما محل تبليغات شما

موضوعات

کتابهای زبان بزرگسالان
کتابهای زبان نوجوانان
کتابهای زبان کودکان
منابع آزمونهای زبان
آموزش زبان انگلیسی
دانلود نرم افزار
موبایل
بازی
فناوری - IT
فیلمهای آموزشی
انیمیشن-کارتون
همراه اول-ایرانسل
کتابخانه مجازی آنلاین
مقاطع تحصیلی
خدمات سایت
آموزش آی تی
زبان آلمانی
ترفند

به مجازی آنلاین خوش آمدید

جواب کتاب انگلیسی کانون زبان
کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : Telegram Channel : @Majazionline

آموزش تند خوانی متن های انگلیسی

آیا شما هم دوست دارید تندخوانی متون انگلیسی را یاد بگیرید آیا شما هم با مشکل کم بودن سرعت در هنگام خواندن متون انگلیسی و یا حتی فارسی مواجهید؟ این مشکلات تا حد زیادی قابل برطرف شدن هستند. آیا نمی‌توانید هم‌زمان هم مطالعه کنید و هم مفهوم را درک کنید؟ این مشکل هم قابل‌حل است.

خواندن متون انگلیسی عموماً برای ما فارسی‌زبانان مشکل‌آفرین و دردسر زا است، شاید یک ساعت طول می‌کشد تا یک صفحه را به‌طور کامل بخوانیم و تازه حتی در برخی موارد معنی آن را هم متوجه نمی‌شویم.

 

با چه روش‌هایی می‌توان متون انگلیسی را تندخوانی کرد؟

روش‌هایی تجربی و گاهی در حالت سعی و خطا معمولاً برای تندخوانی پیشنهاد می‌شود. آما یا این روش‌ها با کارکرد مغز مطابق‌اند؟

مسلماً تطابق روش‌های کاربردی و امتحان شده با نورون‌های حسی و قشر میانی مغز بیشتر است. بهتر است بدانیم مغز انسان تنها در حالتی تقویت می‌شود و می‌تواند یک مهارت را به سطح بالاتری ببرد که ماهیچه‌های مغز درگیر کار و فعالیت شوند.

ما سعی خواهیم کرد روش‌های منطقی و کاربردی ارائه کنیم و نکاتی که رعایت کردن آن‌ها به بهبود این فرایند کمک می‌کند را مفصل توضیح دهیم.

تندخوانی متون انگلیسی -2

 

تندخوانی چیست و چرا یاد میگیریم ؟

تندخوانی مطالعه و درعین‌حال درک یک متن با سرعت‌بالا است. این دو شرط لازم و کافی هستند یعنی حتماً با سرعت متناسب خوانده شود و هم‌زمان متن نیز درک شود.

روزنامه‌وارخوانی با تندخوانی تفاوت دارد، در تندخوانی هدف نهایی درک متن است اما روزنامه‌وارخوانی به شما صرفاً یک دید کلی از متن می‌دهد.

تندخوانی زمانی جایز است که شما با زیروبم یک‌زبان آشنا باشید و سپس آن را تندخوانی کنید. به‌طور مثال ما متن‌های فارسی را می‌توانیم با سرعت زیادی بخوانیم چراکه اغلب لغات آن را بلدیم و در ترکیب آن با سایر لغات به‌راحتی می‌توانیم مفهوم را به‌درستی حدس بزنیم.

باید زبان انگلیسی را هم در حد مناسبی یاد بگیریم به‌گونه‌ای که لغات را به‌راحتی بشناسیم و بتوانیم معنی آن‌ها درک کنیم. اصول خواندن متون انگلیسی را یاد بگیریم و حین خواندن به کار ببندیم.

تندخوانی متون انگلیسی تنها زمانی به کار می‌آید که بخواهید همانند فارسی که متون را می‌خوانید و بدون رجوع به فرهنگ لغات تمام متن را متوجه می‌شوید زبان انگلیسی را هم به همان قدرت مسلط باشید.

روش‌های تندخوانی متون انگلیسی

در اینجا چند روش کاربردی برای تندخوانی متون انگلیسی ارائه می‌شود که در نوع خود بسیار کارآمد و پربازده هستند. برای اینکه متون انگلیسی را همراه با خواندن درک کنید باید بیشتر تلاش کنید و شاید در ابتدا برای شما سخت و طاقت‌فرسا باشد.

در کتابی که مارک بیل و پم مولان به نام Speed Reading منتشر کرده‌اند چند روش و راه‌حل برای این کار ارائه کرده‌اند که در اینجا به آن‌ها پرداخته می‌شود.

 

تندخوانی متون انگلیسی -3

 

** شروع به کار

تندخوانی متون انگلیسی دقیقاً مثل رانندگی است، شما در رانندگی دوست دارید شروع کنید و سرعت متعادلی داشته باشید و اگر جاده خلوت باشد حتی سرعت بیشتری بگیرید. تندخوانی به همین شکل شروع می‌شود پس کمربندهایتان را ببندید.

اولین کار شروع به خواندن متن است سعی یک جمله را بخوانید و در ذهن خود تصویرسازی یا تداعی کنید. شاید در اوایل کار نتوانید سرعت اولیه را حفظ کنید و شتابتان رفته‌رفته کم شود اما این مشکلات در ادامهٔ روند حل می‌شوند.

سعی کنید در همان ابتدای کار دست‌ها را در حالت آزاد قرار دهید و صرفاً با حرکات چشم و سر و گردن متن را دنبال کنید. این کار هم بدن شمارا در یک حالت آرام قرار می‌دهد و هم آزادی عمل بیشتری به چشمانتان می‌دهد تا هیچ کلمه‌ای را ندیده رد نکند.

در همین مرحله سعی کنید Vision یا همان ادراک بصری خود را نیز افزایش دهید. ادراک بصری به شما این امکان را می‌دهد اطلاعات را درجایی از مغز که آنالیز متن در آن انجام می‌شود ذخیره نکنید و باعث ایجاد یک قدرت تحلیل موازی باقدرت تحلیل متن می‌شود.

** حرکت کن، به دوروبر توجه نکن، به عقب برنگرد

رانندگی شما شروع‌شده است با این تفاوت که جاده یک‌طرفه است و هیچ ماشینی از جلو یا کناره‌ها مزاحمتان نمی‌شود صرفاً باید مراقب باشید به ماشین جلویی برخورد نکنید یا به عقب برنگردید چون جریمه می‌شوید.

تندخوانی متون انگلیسی هم دقیقاً به همین شکل است متن را شروع کنید و هر جا که متوجه نشدید را رد کنید و حتی به عقب هم برنگردید. شاید بپرسید که پس تکلیف مفهوم چه می‌شود؟

این شروع به کار شماست یعنی شما در اول مسیر تندخوانی متون انگلیسی هستید پس به نحوی تمرین محسوب می‌شود و کنار گذاشتن برخی مفاهیم در جمله هیچ خللی وارد نمی‌کند اما فایده‌ای که دارد این است که مغز شما به‌مرورزمان تقویت می‌شود و هیچ مفهومی را نفهمیده و درک نکرده باقی نمی‌گذارد.

در این مرحله سعی کنید چهار خصلت را در خود تقویت کنید که به 4s معروف هستند:

Skimming به معنای تماس مختصر ذهنی با مفهوم برقرار کردن

Scanning به معنای اسکن و تصویربرداری ذهنی از جملات و حتی پاراگراف‌ها

Skipping به معنای جهش و رها کردن برخی جملات که نمی‌توانید معنی آن را به‌درستی تشخیص دهید.

Summarizing به معنای خلاصه‌سازی کردن مفاهیم و جملات حین خواندن

در حقیقت شما به متن فکر نمی‌کنید بلکه آن را اسکن و فراخوانی می‌کنید و مغز تصویر را همیشه بهتر از متن می‌فهمد حتی اگر آن تصویر خودش متن باشد.

 

** متعادل‌سازی سرعت

در رانندگی شما نمی‌توانید تمام‌مسیر را با یک سرعت مشخص و ثابت برانید. برخی دست‌اندازها در مسیر هستند و شاید بعضی وقت‌ها خودتان خسته می‌شوید و سرعتتان را کم می‌کنید و یا جاده را کامل خلوت می‌بینید و با حداکثر سرعت می‌رانید.

تندخوانی متون انگلیسی با یک سرعت ثابت عملاً امکان‌پذیر نیست، گاهی جمله‌ای به‌شدت سخت است و نمی‌توانید خوب و با سرعت کافی آن را فراخوانی و بازیابی کنید. در این حالت باید اندکی ترمز بگیرد تا سرعت شما کمی کمتر شود و بتوانید خوب آن را هضم کنید.

در این مرحله شما یاد می‌گیرید چگونه خود را با متن سازگار کنید. سازگاری با متن در سرعت و مفهوم و لغت را می‌توان از اصلی‌ترین نکات تندخوانی متون انگلیسی دانست.

حتی در خواندن متون فارسی هم سرعت شما در خواندن یکدست نوشته در مورد موضوعی خاص با سرعت خواندن کتاب تاریخ بیهقی یکسان نیست. خود کتاب تاریخ بیهقی هم در بعضی جاها کاملاً ساده و بدون لغات سخت و در برخی جاها طوفانی از مفاهیم و لغات سخت در برابر شما ظاهر می‌شوند که مجبور می‌شوید سرعتتان را کم کنید.

** مدیریت اضافه‌بار

در رانندگی ممکن است تنها باشید و یا تعدادی مسافر داشته باشید، شاید اصلاً رانندهٔ ماشین باری باشید که در حال بردن یک‌بار بسیار سنگین به مقصد است. این اضافه‌بار چه مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند؟

همین اضافه‌بار در تندخوانی متون انگلیسی هم وجود دارد و در بسیاری مواقع ممکن است باعث شود سرعت شما بسیار کمتر از حالت عادی شود؛ اما این اضافه‌بار چیست؟

مواردی نظیر دانش لغوی کم، عدم آشنایی با برخی نکات گرامری، ضعف مهارت‌های چشمی، عدم تسلط بر محتوای تخصصی متن در حال خواندن و چندین مورد دیگر می‌توانند برای شما ازنظر خوانش متن اضافه‌بار ایجاد کنند.

تندخوانی متون انگلیسی -6

برای مدیریت این اضافه‌بار بهتر است قبل از اینکه بخواهید یک محتوای تخصصی را بخوانید لغات مربوط به آن را خوب بشناسید.

ترفندی که در کتاب Speed Reading ارائه‌شده است این است که قبل از خواندن کلی متن یک‌بار متن را برانداز کنید و لغاتی که ناآشنا هستند را قبل از خواندن از دیکشنری پیدا کنید و بعدازآن شروع به خواندن متن کنید.

برای تقویت مهارت‌های چشمی می‌توانید با متون فارسی شروع کنید و سپس به متون انگلیسی تعمیم دهید. درصورتی‌که در گرامر و قواعد دستوری هم مشکل‌دارید ابتدا آن را برطرف کنید وگرنه در سرعت خواندن شما بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

نتیجه گیری

تندخوانی متون انگلیسی مطابق روشی که مارک بیل و پم مولان در کتابشان توضیح داده‌اند هم لذت‌بخش است و هم کارآمد. در بخش لذت‌بخش ماجرا تکنیک‌ها و ترفندهایی ارائه‌شده‌اند که توضیح همهٔ آن‌ها عملاً مقدور نیست و می‌توانید کتاب را تهیه کنید و بخوانید؛ اما برخی کلیات آن در متن توضیح داده‌شده آورده شده است.

تندخوانی متون انگلیسی همانند رانندگی است در حین رانندگی هر حرکتی که انجام می‌شود در خوانش متن هم‌شکل می‌گیرد، اگر می‌خواهید متون را با سرعت خوبی بخوانید ابتدا باید مهارت آن را کسب کنید. کسب این مهارت با انجام چند مرحلهٔ ساده قابل‌دسترسی است و ممکن است مشکلات و موانعی هم در مسیر باشد که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را حل کرد.
گردآوري و تنظيم: www.majazionline.ir

منبع:ایران-اروپا

کانال مجازي آنلاين را دنبال کنيد : telegram.me/majazionline

اين مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد
برچسب ها : آموزش تند خوانی متن های انگلیسی ,آموزش تندخوانی ,آموزش زبان ,آموزش زبان انگلیسی ,آموزشگاه زبان ,آموزشگاه زبان انگلیسی ,تقویت تندخوانی ,تندخوانی ,تندخوانی چیست ,تندخوانی متون ,تندخوانی متون انگلیسی ,تندخوانی متون فارسی ,دانلود کتاب تندخوانی ,روش تندخوانی ,روش‌های آموزش تندخوانی ,روش‌های تقویت تندخوانی ,روش‌های یادگیری تندخوانی ,شیوه‌های تندخوانی ,کتاب آموزش تندخوانی ,مراحل یادگیری تندخوانی متون ,

مطالب مرتبط

متن انگلیسی درباره حاج قاسم سلیمانی با ترجمه فارسی
در آموزشگاههای زبان در بندرعباس چه میگذرد؟
آموزش 7 مزیت یادگیری زبان انگلیسی از طریق آهنگ
آموزش 8 راهکار عالی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق آهنگ
آموزش یادگیری 4 زبان ظرف 2 سال
آموزش 3 روش فوق العاده برای تقویت مهارت اسپیکینگ با استفاده از پادکستها
آموزش اصول ترجمه انگلیسی به فارسی
آموزش نحوه استفاده از دیكشنری انگلیسی
آموزش نوشتن پاراگراف و مقاله در زبان انگلیسی
چطور انگلیسی فکر کنیم؟
چرا فلش کارت های متداول مناسب یادگیری زبان نیستند؟
آزمون تولیمو چیست؟ (TOLIMO)
معرفی سه نرم افزار فوق العاده برای یادگیری زبان های خارجی
مراحل تاسیس آموزشگاه زبان
آموزش تسلط بر زبان انگلیسی
آموزش دلایل ناکامی در یادگیری زبان انگلیسی
آموزش از سیر تا پیاز یادگیری زبان انگلیسی
ویژگی یک معلم زبان انگلیسی خوب چیست؟
آموزش زبان انگلیسی از چه سنی بايد آغاز شود؟
آموزش لهجه در زبان انگلیسی
آموزش مهارت های خوب صحبت کردن در زبان انگلیسی
تفاوت بین زبان‌آموزان معمولی و زبان‌آموزان با انگیزه درچیست؟
آموزش یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن در تحصیل
ویژگی های یک آموزشگاه زبان انگلیسی مناسب
نکاتی در مورد لباس معلم خانم ها و آقایان در کلاس زبان انگلیسی
آموزش فراگیری زبان را کجا شروع کنیم؟
آموزش کلمات هم آهنگ درزبان انگلیسی
آموزش حل مشکل فراموشی املای کلمات در زبان انگلیسی و دیگر زبان ها
آهنگ های خارجی همراه متن و ترجمه فارسی
21 پيشنهاد براي يادگيري سريع تر زبان انگلیسی
آموزش مهمترین نکات در Listening زبان انگلیسی
آموزش 50راه جادویی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی
تفاوت آموزش زبان انگليسي در موسسات زبان و مدارس
آموزش کلمات و جملات کاربردی در کلاسهای زبان انگلیسی
آموزش تفاوت برخی کلمات هم معنی در زبان انگلیسی
دانستنیهای جالب در زبان انگلیسی
آموزش نکاتی برای بهبود مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی
شوخی با کلمات انگلیسی
آموزش ریاضیات در زبان انگلیسی
آموزش ۱۰ نکته برای موفقیت در writing آیلتس
همه چیز در مورد آزمون تافل و آیلتس
آموزش ۷ نکته برای موفقیت در speaking آیلتس
آموزش ۱۲ نکته برای موفقیت در reading آیلتس
آموزش چگونه تست زبان انگلیسی بزنیم؟
آموزش رفع اشکالات گفتاری و تصحیح تلفظ انگلیسی در کلاس زبان
آموزش greeting در زبان انگلیسی آمریکایی
آموزش تلفظ کلمات در زبان انگلیسی
آموزش نکات جالب در مورد تفاوت کلمات هم معنی در زبان انگلیسی
آموزش تفاوت بین tell و sayدر زبان انگلیسی
آیامی دانستید؟Did you know

آخرين مطالب ارسالي

-براي پاسخ سريع لطفا با شماره 09304293050 تماس بگيريد

حمید ميگه :
حمید
عالی بود مرسی❤

کد امنیتی رفرش
قوانين بخش نظرات
1 - نظرات اسپم و تبليغاتي تاييد نخواهد شد.
2 - فقط نظراتي که جنبه عمومي داشته باشند تاييد و منتشر مي شوند.
3 - نظرات فينگليش تاييد نخواهند شد.
4 - هرگونه درخواست و يا حل مشکلات فقط در انجمن امکان پذير است.
5 - لطفا انتقادات و پيشنهادات و همچنين درخواست هاي خود را از بخش هاي تماس با ما و درخواستي ها ارسال نماييد.

کانال مجازی آنلاین

کانال تلگرام مجازی آنلاین

مجوزهاي سايت

logo-samandehi

اطلاعات کاربري

مطالب پربازديد

مطالب تصادفي

آمار سايت

کل مطالب : 7587
کل نظرات : 1463
افراد آنلاين : 73
تعداد اعضا : 9717
بازديد کل سايت : 37,517,856